Négy dolog amit eldönthetsz

NEGYEDIK FEJEZET
NÉGY DOLOG, AMIT ELDÖNTHETSZ

A TUDATOS FIGYELEM egy gyakran használt, de nem pontosan és részletesen megfogalmazott jelenség. Én szeretném nagyon részletesen és pontosan megfogalmazni, mit értek alatta.

A TUDATOS FIGYELMET, az agyadban hozod létre egy nagyon sajátságos módon. Kiterjedt kutatási anyag áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogyan is teszed ezt. Egy másik fejezetben áttekintjük majd azokat az agyrészeidet, amelyek bekapcsolódnak a folyamatba, és azt, hogyan segítsük őket abban, hogy ezt jobban tegyék.

 Íme az én TUDATOS FIGYELEM meghatározásom:

Ez az a képességed, hogy egy időben tudd megfigyelni a gondolataid, szavaid és tetteid eredményét és következményét is. Valójában a TUDATOS FIGYELEM lehetővé teszi, hogy előbb lásd meg a következményeket, mint ahogy a gondolatokat, szavakat és tetteket létrehozod, így sok fejfájást spórolhatsz meg magadnak. Ez a képesség számos agyterület közös szerzeménye. Nagy része a homloklebenyben történik. Ezt az agyrészt a tudósok, irányítási és önszabályozási központnak tekintik.

 A tudomány jelenlegi állása szerint, ez az agyterület felelős a:

  • Tervezésért
  • Önirányításért és akaraterőért
  • Összetett észlelési képességért
  • Személyiség megnyilvánulásáért
  • Döntéshozatalért
  • Szociális viselkedés szabályozásért

A homloklebenyed teszi lehetővé, hogy megkülönböztess ellentmondásos gondolatokat, megítélj lehetséges eredményeket, felállíts elvárásokat, elnyomj ösztönöket. Olyan ösztönöket, amik nem kívánt eredményekhez vezetnek. Később részletesen tanulmányozzuk a homloklebenyt, és megmutatom a legújabb kutatási eredményeket is. Azt is megmutatom, hogyan fejlesztheted az agyadnak ezt a területét, és használhatsz még több agyi területet TUDATOS FIGYELEMMEL. Mesélek majd arról a szuper hatékony eszközről, amit több évtizedes kutatás alapján hoztak létre, és aminek a segítségével növelheted a TUDATOS FIGYELMED szintjét. Ennek egyenes következménye, hogy több döntési lehetőséged lesz az életed külső, és legfőképpen belső körülményeivel kapcsolatban úgy, hogy nem kell évtizedeket töltened a folyamat megtanulásával. Mielőtt mesélnék azokról a dolgokról, amiket eldönthetsz, nézzünk néhány példát arra, hogyan segített a tudatos figyelmed, döntéseket hozni eddig az életedben. Ez megmutatja majd neked, mennyire alapvetően szükséges az ilyen típusú figyelem mindenben, amit gondolsz, beszélsz, vagy cselekszel. Ahogy leesik majd a tantusz, abban a pillanatban látni fogod, hogyan is segíthet még több tudatos figyelem abban, hogy létrehozz bármit is az életedben, legyen az őrült bolondozás, szükséges változás, vagy olyan döntés meghozatala, amire sosem tartottad magad képesnek.

Biztosan láttál már kisgyereket a bölcsőben forgolódni. Nézelődik, de semmire sem néz szándékosan. Alacsony a tudatos figyelme. Ahová néz, az nem döntés eredménye, hanem sokkal inkább történik automatikusan, szándék nélkül. Ugyanez igaz a mozdulataira is. Mozgatja kezét-lábát, de döntés nélkül. Mozdulatai véletlenszerűek, mert nem kapcsolódik tudatos figyelem hozzájuk. Gondolom ez így követhető. Egy néhány hónap eltelik, és a baba tudatos figyelme felfejlődik arra a szintre, ahol már van némi tudatosság abban, hogy merre nézelődik. Ennek eredményeként, eldöntheti hová akar nézni. Választhat a játéka és az anyukája arca között. Több tudatos figyelem van a mozdulataiban is. Ahogy az idő telik, megtanulja hogyan fogjon, tegyen arrébb, vagy rúgjon meg dolgokat, forduljon a hasára. Ahogy ezeket a dolgokat meg tudja tenni, szándékosan, tudatosan kell figyelnie arra, hogyan is teheti meg. Így a tudatos figyelméhez…

…döntési lehetőség társul.

Gondolom érted, hogy működik. Dönthetsz arról, hová nézel, merre mozdulsz, és ezt a tudatos figyelmed teszi lehetővé. Ezek egyszerű dolgok, és készpénznek vesszük őket, de ahogy később kiderül, a tudatos figyelmed bizonyos dolgokkal kapcsolatban, megváltoztathatja az egész életedet.

Kövessük egy kicsit még a babánkat. Mikor tipegővé válik, megtanul beszélni. Ehhez először a környezetében hallható hangokat, tudatosan meg kell figyelnie. Arra is rá kell jöjjön, hogyan hozhat létre hasonló hangokat. Ezt megelőzően, adhat ki hangokat, de ezek nem szándékos hangképzések. Véletlen hangok, amik oly módon jönnek létre, mint az önkéntelen láb és kéz mozdulatok. Ahogy tudatos figyelemmel rájön, hogyan kell bizonyos hangokat létrehozni, elkezd gügyögni, majd beszélni. Természetesen ez a tudatos figyelem, a fejlődő agyának köszönhető. A beszéddel elkezdődik a gondolkodás. A tipegő gyerkőcnek, még nincs elég tudatos figyelme ahhoz, hogy megfigyelje saját gondolatait. Amiről gondolkodik, az nem döntés eredménye. Egy bizonyos ponton, a tudatos figyelme eléri azt a szintet, hogy észrevegye gondolkodik, hogy észrevegye…

…magához beszél a saját fejébe.

Mit gondolsz mi történik ezen a ponton? A gondolkodás, egy eldönthető lehetőséggé válik. Ahelyett, hogy automatikusan gondolkodna, tudatos figyelemmel el tudja dönteni, miről gondolkodjon. Tudatos figyelem nélkül, a gondolkodás, beszéd és cselekvés automatikusan történik. Tudatos figyelemmel, vagy sokkal inkább emelkedésének mértékével,…

…a gondolkodás, beszéd és cselekvés, döntésünk eredményévé válik.

A gyerekeknek csak kezdetleges döntése, választása van gondolatait illetően. Később megmutatom, hogy fokozatai vannak a tudatos figyelemnek, és ezáltal a döntéseink mértékének. Mikor a gondolataid, szavaid és cselekedeteid tudatos figyelemmel létrehozott döntéseid eredménye,…

…elképesztő hatékonyságra tehetsz szert.

Más módon is döntéshez segít a tudatos figyelem. Egy világbajnok tornász elképesztő dolgokat képes művelni a testével, mert a végtelenségig gyakorolta, hogyan hozza létre és hajtsa végre a gyakorlatokat, tudatos figyelemmel. Ugyanez elmondható egy zongoristáról, egy előadóról, egy jó íróról, autóvezetőről, vagy bármilyen más képességgel rendelkező emberről. Ebben a pillanatban is hozol létre fontos élettapasztalásokat, de ezt nem tudatos figyelemmel teszed. Ezért úgy tűnik, mintha automatikusan történnének.

Nézzük meg az érzelmeket. Úgy tűnnek, mintha csak úgy megtörténnének velünk, vagy valamire reagálva, vagy csak úgy a semmiből előtűnve. De valójában vannak bizonyos dolgok, amiket te csinálsz a fejedben, bizonyos gondolkodási folyamatok, amik létrehozzák az érzéseidet. Az olyan érzéseket, mint félelem, düh, öröm, boldogság, aggodalom, szorongás és a többi. Ugyanezek a belső gondolkodási folyamatok, létrehoznak még egyéb belső állapotokat, amik nem igazán érzések: motiváltság, önbizalom, fókuszálási képesség, kitartás, békesség, bátorság, rugalmasság és így tovább. Gondold csak el, mi lenne ha tudnád, hogyan hozod létre ezeket a érzéseket és egyéb belső állapotokat? Mi lenne, ha meg tudnád figyelni, mit is teszel a fejedben, amikor ez történik? Az ötlet, hogy eldöntheted mit érzel, és azt is eldöntheted, mi mást tapasztalsz meg, lehetetlennek tűnik a legtöbb ember számára. Ez azért van, mert nem rendelkeznek olyan szintű tudatos figyelemmel, ami ahhoz kell, hogy lássák, hogyan is lehetséges mindez. Azok, akik rendelkeznek ilyen szintű tudatos figyelemmel, dönthetnek az érzéseikről és tapasztalataikról. Mi több..

… erre te is képes vagy.

Mire lennél képes, ha eldönthetnéd, hogy

  • leszoksz dolgokról
  • kevesebb rossz érzésed legyen
  • kevesebb érzelmi reakciód legyen
  • cselekedj mikor akarsz és tudd, hogy mikor kell
  • ritkábban mondj, tégy olyan dolgokat, amit később megbánsz
  • boldogabb és békésebb légy
  • és így tovább…

Több döntési lehetőség, alapjaiban változtatná meg az életed. Az érzéseid és belső állapotod, csak egy olyan része lenne az életednek, amiben dönthetnél. Emlékezz, a tudatos figyelmed lehetővé teszi, hogy lásd az eredményeit és következményeit is annak, ahogyan cselekszel, vagy létrehozol valamit, miközben ez történik. De ez sokkal többet jelent, mint látni a külső történéseket, vagy tudatosítani, hogy mit érzel, mikor érzed. A tudatos figyelem, amiről én beszélek, az a képesség, hogy lásd, hogyan hozod mindezt létre. Látod és érted a folyamatot a fejedben, amikor történik, ahogy történik, minden pillanatban,…

…minden eredményével és következményével.

A tudatos figyelem nem egyenlő a tudással. Valójában a tudás, csak látszat nyereménye a személyes fejlődésednek.

Nézzük meg életünk négy területét, amiről a tudatos figyelem segítségével dönthetünk.

  1. Érzések és más belső érzetek
  2. Viselkedés
  3. Emberek és helyzetek amik elénk kerülnek
  4. Jelentése a velünk történt dolgoknak

Ha megállsz egy pillanatra, és átgondolod, észreveszed, hogy ez igen sok mindent lefed az életedből. Valójában mindent lefednek, amiről dönthetsz, amit megválaszthatsz. Azt gondolom, egyetértesz velem, ha ezeken az életterületeken dönthetsz, az életed sokkal jobbá válik. Miért pont ez a négy dolog, a lehetséges döntésünk tárgya? Először is azért, mert ezeket te hozod létre. Abból származnak, amit te teszel. Még akkor is, ha jelenleg úgy tűnik, hogy ez nem így van. Ez azért lehetséges, mert jelenleg mindez automatikusan,…

…a tudatos figyelmeden kívül történik.

 

Érted?

Ez a négy kulcsterület benned jön létre, egy folyamatosan történő belső gondolkodási folyamat eredményeként, ami általában automatikusan történik. Hogy eldönthesd, hogyan legyen, tudatos figyelemmel kell tenned mindezt. Ez azt jelenti, hogy megtanulod, hogyan is hozod létre őket. Mindaddig, míg a tudatos figyelmed nélkül hozod őket létre, úgy fog tűnni, mintha csak úgy történnének veled.

Most , hogy ezt tisztáztuk, el kell döntened valamit:

Autopilóta módban vezeted tovább az életed, vagy tudatos figyelemmel?