Mester leszel–könnyen élsz

HARMADIK FEJEZET
MESTER LESZEL – KÖNNYEN ÉLSZ

Azt gondolom, futottál már néhány kört, hogy jobbá tedd az életed, mielőtt hozzám eljutottál. Biztos rengeteget olvastál, szemináriumokon vettél részt, és számtalan módon megpróbáltad magadévá tenni a második fejezetben leírt 15 dolgot. Abban is biztos vagyok, hogy néhány könyv, előadás sokat segített. Tudom, hogy nekem is segítettek, mikor olvastam, hallgattam őket. Azon gondolkoztam viszont, és talán te is, hogy miért nem működtek olyan jól, mint ahogy kellett volna.

 

Azt gondolom, megtaláltam a választ erre a kérdésre.

Megértettem, hogy egy sikeres élethez, valami sokkal alapvetőbb dolog szükséges, mint az, hogy elsajátítsuk a hogyan-t. A hogyan természetesen nagyon fontos, de van valami sokkal alapvetőbb, ami a hogyan alatt húzódik meg. Ez teszi lehetővé, hogy szándékos lépéseket hajts végre, mikor tudod a hogyan-t. Ez teszi lehetővé, hogy egyáltalán megtudd a hogyan-t. De azt is ez teszi lehetővé, hogy egyszerűen csak jól érezd magad a bőrödben,…

…szeretet teljesebb és együtt érzőbb ember légy.

 

Had meséljek ezekről az alapokról, mert lehet, hogy úgy mint nekem, neked is ezek hiányoznak. Ha igen, akkor ez az oka annak, hogy a dolgaid egyáltalán nem működtek, vagy nem olyan jól, mint ahogy reméled. Ahogy elmagyarázom majd őket, és azt, hogyan vezet az egyik a másikhoz, míg végül el nem érünk a gyökerekhez, azt gondolom, egyet fogsz érteni abban, hogy érthetőbbé teszi az emberi kondicionáltságot, mint bármi, amit eddig olvastál. Sőt, azt fogod találni, hogy nagyon gyakorlatias és nem bonyolult alkalmazni. Sokáig tartott míg rájöttem, de az egyik kulcs gondolat szerintem, hogy az élet lényege :…

…megnövelni a döntési lehetőségeid számát.

Ez tényleg igaz az életeddel kapcsolatban. Minél több döntési lehetőséged van, hogy hol élsz, mit dolgozol, mennyit keresel, kivel osztod meg az életed, és így tovább, annál kellemesebb és kielégítőbb az élet. Persze ezekkel a külső körülményekkel kapcsolatos döntési lehetőségeid nagyon fontosak, de én egy másik döntési lehetőségről is beszélek. Hogy tisztán lásd ezt a kérdést, és azt, hogyan is értem, nézzük meg a következő három kategóriát:

  1. azok a dolgok, amikről sosem dönthetünk
  2. azok a dolgok, amiket csak befolyásolhatunk
  3. azok a dolgok, amiket eldönthetünk

Először is, számos olyan dolog van, amiről egyáltalán nem dönthetünk. Például az, hogy a világban semmi sem állandó, téged is beleértve. Minden személy, történés, vagy dolog egyszer véget ér, elmúlik, vagy szétesik. E felett nincs döntésünk. Még akkor sem, ha ez rengeteg szenvedés forrása. Beépített törvénye az univerzumnak. Nem rendelkezünk az időjárás, földrengés, a nap, a gravitáció, a hőmérséklet, az evés-ivás szükségletünk felett, és így tovább. Azzal sem tehetünk túl sokat, hogy mások mit csinálnak. Észrevetted, milyen nehéz rávenni másokat, hogy azt tegyék, amit te akarsz. Én igen. Mindenkinek megvannak a saját céljai, és ez gyakran áll az útjában annak, hogy az legyen, amit te szeretnél. Ha belegondolsz, akkor nagyon sok olyan dolog és jelenség van a világban, ami felett nincs irányításod, amiről nem dönthetsz. Ilyen az élet, szoktuk mondani. Azt javaslom, hogy ezekkel ne is foglalkozz, ne vesztegesd az időd velük, és ne is aggódj miattuk,…

…mert úgysem tehetsz semmit velük kapcsolatban.

Azért van néhány olyan dolog és jelenség, ami felett nem dönthetsz ugyan, de befolyásolhatod. Befolyásolhatsz másokat ha meggyőzőbbé válsz, de ez a lehetőséged korlátozott, hiszen ők olyan sokan vannak, te pedig csak te magad. Nem jutsz el mindenkihez, és sokan ellenállnak a befolyásodnak, hiszen megvannak a saját céljaik. Azzal kapcsolatban sem tehetsz túl sokat, hogy az emberi test érzékeny és sérülékeny, hajlamos a betegségekre. Sportolhatsz, egészségesen étkezhetsz és jobb egészséget teremthetsz magadnak, így befolyásolva a dolgot, de így is meg fogsz öregedni és meghalsz. Az időjárást sem irányíthatod, de öltözhetsz melegen ha hideg van és használhatsz légkondit, ha meleg. Számos dolog van, amit befolyásolhatsz, ha nem is dönthetsz a létezésükről. Ezekre a dolgokra és jelenségekre, csak szükséges-elégséges mértékű tudatos figyelmet érdemes áldozni.

És végül vannak azok a dolgok, amiket eldönthetsz, ami felett irányításod van. Azt javaslom, azokra a dolgokra fókuszálj, amiket irányíthatsz, amiről dönthetsz. Befolyásolj olyan folyamatokat, amiket befolyásolhatsz, és ne törődj a többivel.

 Az egyik kedvenc mondásom: Uram, kérlek adj erőt, hogy változtassak azon, amin tudok, türelmet, hogy elviseljem, amin nem, és bölcsességet, hogy különbséget tudjak tenni a kettő között.

 Talán így leírva egyértelműnek tűnik, mégsem így csinálják a legtöbben, és talán te sem így élsz. Tudom, hogy én sem így éltem, míg meg nem értettem, hogyan is működik.

Akkor tegyük fel a nagy kérdést, amihez az imént említett bölcsesség kell. Mi az, amin változtatni tudsz, mi felett van hatalmad, mi az, amit eldönthetsz az életedben. Mik is a feltételek? Vajon mi dönti ezt el? Érdekes kérdések, ugye?

Éveket töprengtem ezen a kérdésen, és íme a válaszom:

Képes vagy dönteni, vagy még inkább döntési lehetőséged van afelett,…

…amit te hozol létre.

Az időjárást nem te teremtetted, a gravitációt sem, és azt sem, hogy levegő kell az életben maradásodhoz. Az sem rajtad múlik, hogy a végén minden szétesik alkotó elemeire az univerzumban.

Remélem érted, amit mondani szeretnék. A felett dönthetsz, amit létrehozol. De mi is az, amit te hozol létre? Sokkal több mint gondolnád, mint ahogy a folytatásban megtudod majd. De először, még egy másik feltételről néhány szót.

Szükséged van TUDATOS FIGYELEMRE is. Csak arról dönthetsz, amit észre veszel, amiről tudsz, amivel kapcsolatban tudatos vagy. Más szóval, a TUDATOS FIGYELEM, döntés helyzetet teremt.

Talán most azt gondolod, mi az ördögöt jelent ez? Hamarosan megmagyarázom, de először egy alapvetőbb kérdést szeretnék megválaszolni, azt, hogy mit értek TUDATOS FIGYELEM alatt.