ÖTÖDIK FEJEZET
AUTÓPILÓTA VAGY TUDATOS FIGYELEM?
Hogyan szabadulj meg a nem működőtől?
Íme egy példa, mit jelent az autópilóta mód:
Egy inger ér téged. Más szóval látsz, hallasz, érintesz, ízlelsz, szagolsz valamit. Ezt követően érzel valamit, és megtapasztalsz valamilyen belső állapotot. Levonod a következtetést:…
…ez az inger, ezt az érzést okozta.
Ugye, hogy így tűnik?
Valami történik, és te valahogy érzed tőle magad. Az érzéseid válaszreakciók arra, ami körülötted történik. Tételezzük fel, hogy sok ember előtt kell beszélned. Ahogy megtudod, hogy beszélned kell emberek előtt, azonnal csomót érzel a gyomrodban (a legtöbben legalább is). A beszédre gondoltál, és ez félelmet váltott ki benned. Ezért azt gondolod, hogy a „beszéd” az oka a félelmednek, ami csomó képében nyomja a gyomrod.
Valójában viszont ez történt:
Ért téged egy inger. Válaszreakcióként tettél bizonyos dolgokat a fejedben, amit a pszichológusok, belső reprezentációnak neveznek. Ebben az esetben, felidézted a nyilvános beszédet, és minden ezzel a témakörrel kapcsolatos emlékedet a múltból, azok teljes gondolat-érzés-érzet tartalmával, mind az öt érzékszervedre vonatkozóan. Ezután, megtapasztaltál valamilyen érzelmet és belső állapotot, ami a példánknál maradva a félelem, egy csomó érzetével társítva a gyomrodban. Ha a belső reprezentációd pozitív képeket, lehetőségek alkot, akkor valami pozitívat fogsz érezni, pozitív állapotba kerülsz. De ebben az esetben, a belső reprezentációd, valami olyan volt, ami az értékrended szerint negatív (pl.: rosszul kinézni, hibázni, vagy bolondot csinálni magadból), ami elkerülhetetlenül rossz érzéseket hoz létre benned – ebben az esetben félelmet.
Tehát úgy tűnik:
- Beszédet kell mondanod
- Félelmet érzel
Ami valójában történik:
- Beszédet kell mondanod
- Bizonyos belső reprezentációt hozol létre
- Félelmet érzel
Nem úgy tűnik, mégis abban a második lépésben, amikor belső reprezentációt hozol létre, (ebben az esetben negatívat) te teremted meg a rossz érzést. Ha azok a gondolkodási folyamatok, (a belső reprezentációid, amit az előbb említettem) lehetséges büntetésről szólnak, a közönség előtt való beszéddel kapcsolatban, mint például megszégyenülsz, bolondot csinálsz magadból, hibázol, akkor rossz érzéseket fogsz magadban megteremteni, mint a félelem. Másfelől viszont, ha ezek a belső reprezentációid, a beszéd adásának előnyeivel, hasznával, nagyszerűségével kapcsolatosak, mint például játékosság, elismerés, pozitív figyelem, vagy bármi más pozitív kép, akkor jó érzéseket fogsz magadban megteremteni, olyanokat mint magabiztosság, pozitív várakozás és motiváció. A második lépés az, ahol döntési lehetőséged van. De ha ez a tudatos figyelmeden kívül történik,…
…akkor nem dönthetsz.
Míg a második lépés a tudatos figyelmeden kívül történik, (mint ahogyan az emberek 99%-nak esetében) autópilóta módban vagy. Olyan érzéseket fogsz létrehozni, amik a múltbeli tapasztalásaid által programozott belső gondolkodási folyamataid eredményei. És úgy fog tűnni, mintha a helyzet teremtette volna meg az érzést, mikor valójában, amit te tettél válaszreakcióként a helyzetre, hozta azt létre. Ha tudatos figyelemmel látsz, hallasz, cselekszel, bárhogy is legyen, a válaszreakciód, és az ebből létrejött érzésed, érzeted és viselkedésed, döntésed eredménye lesz. Mikor dönthetsz, és ez a LÉNYEG, mindig azt fogod választani, ami segít téged, amitől előre mozdulsz a kitűzött célod felé, bármi legyen is az.
Mikor a tudatos figyelmi szinted, eléri azt a szintet, hogy meg tudd figyelni, hogyan hozod létre az életedet, pontosan látni fogod, hogyan teremtesz magadnak rossz érzéseket, érzeteket és nem működő viselkedés mechanizmusokat. Azt is látni fogod, nemcsak tudni, hanem valójában látni, hogyan vonzódsz és hogyan vonzod be, a nem megfelelő embereket az életedbe, vagy az olyan helyzeteket, ahol bizonyosan nem azt a végeredményt kapod, amit szeretnél. Amint rendelkezel majd olyan szintű tudatos figyelemmel, hogy megfigyeld önmagad, ahogy a negatív jelentéstartalmakat hozzá kapcsolod az életed különböző eseményeihez, (pl.: sosem leszek sikeres, biztos, hogy senki sem szeret, nem vagyok elég okos ehhez) azt is észre fogod venni, hogy ezek a jelentéstartalmak is választhatóak, pont úgy, mint bármi más, és ha nem olyanok, amilyeneket szeretnél, elhagyod, vagy megváltoztatod őket.
Csak akkor tehetsz, vagy érezhetsz olyan dolgokat, amik nem jók neked, ha ezt a tudatos figyelmeden kívül teszed. Magas szintű tudatos figyelemmel, látni fogod, mit hozol létre, folyamatában fogod látni, ahogy azt létre hozod, és azonnal abbahagyod, ha az eredmény nem neked tetsző. Az az igazság, ha kellő szintű a tudatos figyelmed, pontosan tudni fogod, mit kell tenned, és egyre nehezebbé válik, hogy olyat érezz vagy tegyél, ami szabotál téged.