TIZEDIK FEJEZET
…
AGYHULLÁMOK 1.1
Annak ellenére, hogy számos módja létezik a meditációnak, legtöbbjük a figyelmed valamilyen módon történő fókuszálásán alapszik. Ilyenek a légzésfigyelés, ima-szó-mantra ismétlése, vizuális megfigyelés. Fókuszálhatsz még testrészedre, például a szívedre, vagy a japánok által hara-nak nevezett, a köldököd alatt található energiaközpontra is. Tudományos kutatások kimutatták, hogy valójában nincs jelentősége a fókuszálásod tárgyának és módjának. A Harward egyetem szívsebész professzora Dr. Herbert Benson, aki egyben meditációt kutató szaktekintély is, azt találta kutatásai eredményeként, hogy azok, akik az „EGY” szót ismételték meditációjukban, ugyan olyan agyi változásokat tapasztaltak, mint azok, akik egy sokkal tradicionálisabb metódust használtak. Ha valaha próbáltad az ilyen módon való fókuszálást, azt találtad, hogy kezdetben nagyon nehéz a figyelmedet egy dologra összpontosítani. Gondolatok, hangok, fizikai érzetek és egyéb jelenségek folyamatosan elragadják azt. Sok-sok gyakorlással, könnyebbé válhat a figyelmed fókuszálása. Ez, az előző fejezetben említett „idegi rugalmasságnak” köszönhető, aminek következtében az agy változni képes egy folyamatosan fennálló, ismételt gondolat vagy mozgás következtében. Az idegi rugalmasságról részletesen mesélek egy későbbi fejezetben, mert nagyon fontos, hogy megismerd a folyamatot. Egy rendkívül fontos, de csak nagyon ritkán említett eredménye az elméd fókuszálásának, az agyad elektromos rendszerének átalakulása. Ez az elektromos rendszer nagyon fontos. Az életed minden részletét, a tudatos figyelmed minőségét és ezzel együtt a tudatossági szintedet is nagymértékben befolyásolja.
Nap 24 órájában az agyad idegsejtjei kommunikálnak egymással. Elektromos impulzusokat generálnak, amik hullámképekké állnak össze. Ezt a tudomány agyhullámsémáknak nevezi. Ezek az agyhullámsémák, szoros összefüggésben vannak a gondolataiddal, a gondolkodási képességeddel, az érzelmeiddel, és azon képességeddel, hogy jól érezd magad. Szintén szoros kapcsolatban áll az agyhullám sémákkal, a tested különböző rendszereinek egészséges működése, a stressz szinted, és általában minden, ami az életed minőségével összefügg. Ezek az agyhullám sémák nagyban függnek attól, hogy a tudatos figyelmed milyen szinten van, ami mint említettem a legfontosabb összetevője a döntési és választási helyzet lehetőségének kialakításában.
Négy fő kategóriája ismert ezeknek az agyhullámsémáknak. Ismert még egy ötödik kategória is, amit szintén meg fogunk vizsgálni és azt is, miért lepte meg a kutatókat, mikor felfedezték és megértették, milyen magas szintű emberi karakterisztika társul hozzá. Elektroenkefalográfot (EEG) használva, tudósok jelentős különbségeket vettek észre meditálók és nem meditálók agyhullámsémái között. A meditáció megnöveli az alfa és théta agyhullámsémák mennyiségét. Hamarosan megtudod miért is olyan fontos ez.
Béta hullám:
Fókusztól a szorongásig
A leggyorsabb sémát Bétának nevezik. Ez a normális éber állapot sémája. A Béta hullámok 14 és 30 alkalom között ingadoznak másodpercenként. Ez azt jelenti, hogy a hullám föl és lemegy 14 és 30 alkalom között másodpercenként.
Valószínű, hogy jelenleg éppen Béta hullámokat hozol létre az agyadban. A Béta összefüggésben áll a koncentrációval, izgalommal, éberséggel, észleléssel és még sok minden mással. Ez a szokásos normális napi tevékenységhez társuló agyhullámsémád. Viszont a Béta hullámséma tetején lévő értékek kapcsolhatóak a szorongáshoz, diszharmóniához és kellemetlen izgatottságban levő állapothoz. Ha le tudod lassítani ezeket a magas értékű Béta agyhullámsémákat, és pontosan ez történik veled meditációkor, az sokat segíthet életminőséged javításában. A meditáció agyhullámséma lassító hatása miatt, meditálók általában kevésbé stresszesek, kevesebb izgatottságra utaló fizikai tünetük jelentkezik, és kevésbé jelentkezik náluk bármilyen stresszhez köthető betegség.
Alfa hullám:
Szuper-tanulás, FLOW és öröm
Ahogy nyugodtabbá válsz, a hullámok lelassulnak, Alfa agyhullámsémába. Az Alfa 8 és 13 alaklom között ingadozik másodpercenként. A legalacsonyabb Alfa érték mély relaxáció állapotához köthető, amit gyakran neveznek alkonyzónának az álom és az ébrenlét határvonalán, ott, ahol még nem alszol, de nem is vagy igazán ébren.
Az Alfa felső tartományában fókuszált vagy, és mégis nagyon nyugodt. Mikor elmerülsz egy jó könyvben, vagy filmben és olyan mértékben leköt, amit csinálsz, hogy a környezeted tudatos érzékelését teljes mértékben kizárod, akkor Alfa agyhullámokat hozol létre. Az ilyen szintű elmélyedés az, amit Csíkszentmihályi FLOW állapotnak nevez és amiről később részletesen mesélek. Most csak annyit, hogy a FLOW nagyon érdekes kombinációja és lenyűgöző eredménye számos agyhullámsémának, stimulációnak és elnyomásnak az agy különböző területein. Az Alfa agyhullámséma állapotot, a Bulgár pszichiáter Georgi Lozanov „szuper-tanulásnak” nevezi. Ez az agy azon képességeit foglalja magába, hogy, gyorsan, hatékonyan tanuljon meg, dolgozzon fel, tároljon, osztályozzon és előhívjon nagy mennyiségű információt. A jól ismert agykutató Dr. James Hardt, szintén az Alfa hullámsémához kapcsolja az örömöt, belső békét, boldogságot és még számos más pozitív érzelmi állapotot. Alfa a meditáció első számú agyhullámsémája. Meditálók sokkal több Alfát hoznak létre, mint a nem meditálók. Ez az egyik oka a meditálók általánosan jobb egészségének, közérzetének, stresszmentességének, belső békéének, és magasabb szintű fókuszának, a nem meditálókkal szemben.
Annak ellenére, hogy a kreatív AH-HA pillanatok általában Thétában keletkeznek (lásd lejjebb), Alfában jön létre az, amit a tudósok „készenléti állapotnak” neveznek, ahol és amiben a kreativitás történik és a kreatív állapotok megjelennek. Mikor az agy Bétában ragad, a kreativitás megjelenése szinte nem, vagy csak nagyon nehezen lehetséges. Később természetesen megmutatom, hogyan hozhatsz létre könnyedén több Alfát és élvezheted jótékony hatásait.
Théta hullám:
kreativitás, integrált élmények, trauma feldolgozás
Lasúbbak a Théta hullámok és ebből is többet hoznak létre a meditálók. A Théta 4 és 7 alkalom között ingadozik másodpercenként. Álom agyhullámsémaként ismert és a REM (REM=Rapid Eye Movement / gyors szemmozgás) álomfázis kapcsolható hozzá. Mikor éjszaka álmodsz, Théta hullámokat hozol létre. Akkor is a Théta agyhullámséma a jellemző, mikor meditációban vízióid keletkeznek.
Théta agyhullámok, számos rendkívül előnyös állapothoz kapcsolhatóak. Az egyik a megnövekedett kreativitás. Kutatások kimutatták, hogy a Théta agyhullámaid mennyiségének növekedésével, arányosan emelkedik a kreativitásod szintje. Mikor hirtelen ráeszmélsz, ráébredsz valamire, egy un. AH-HA élményben megérted, vagy kitalálod azt a bizonyos folyamatot, létrehozod, vagy kreatívabban fogalmazva megszülöd a megoldást, amit azelőtt nem tudtál, akkor éppen egy Théta hullám árasztja el az agyad. Amennyiben megtanulod, hogyan kell több Thétát előállítani (a Holosync pont ezt a folyamatot segíti elő), sokkal kreatívabbá válsz. Ennek egyenes következménye számos meglátott, megértett, létrehozott előny az életedben, legyen az munka, párkapcsolat, vagy bármilyen más élethelyzet, amiben kreatív megoldást keresel. Ismersz esetleg valakit, akinek remek kreatív ötletei vannak? Az a valaki bizonyosan több Théta agyhullámot hoz létre, mint az átlagember. A későbbiekben egy másik fantasztikus agyhullámsémának, a Gamma hullámnak a kreativitásra gyakorolt hatását is megvizsgáljuk. Thétát azonosítják még egyfajta Szuper-tanulási képességgel, megnövekedett memóriával, különösen azon képességgel, ahogyan a rövid távú memóriából áthelyezzük az adatokat a hosszútávúba. Dr. Thomas Budzinski kutató szerint, mikor Théta agyhullámokat hozol létre, szinte minden információt kritika nélkül fogadsz el és dolgozol fel. Más szóval Thétában, egy mindent felszívó szivaccsá válik az agyad. A tudatos figyelem egy másik nagy előnye, hogy jobban, gyorsabban tanulsz, többre emlékszel, és amit tudsz, azt sokkal kreatívabban használod. Hogy gondolod, ez megváltoztatná az életed? Az enyémet mindenképpen megváltoztatta.
Dr. James Mc Gaugh a kaliforniai egyetem professzora Irvineban, aki először kimutatta, a Théta és a memória kapcsolatát. Kutatási arra az eredményre vezettek, hogy több Théta agyhullám jobb memóriát eredményez. Ha valamilyen módon, mondjuk a meditáción keresztül megtanulhatnád, hogyan hozz létre több Théta agyhullámot, a memóriád, tanulási képességed, és a kreativitásod is jobbá válna. Ezek a képességek, vonatkozások, eredmények, tünetei egy magas szintű tudatosságnak. Mikor megtanulod, hogyan kell ezeket az agyhullámsémákat létrehozni, sokkal tudatosabbá válsz. Többet látsz, értesz mint most, és ez mint ahogy mondtam, több döntési, választási lehetőséget eredményez az életedben. A megemelkedett tudatosság, megnöveli a problémamegoldó képességedet is. Talán nincs sok problémád, talán van. De a képesség, hogy kreatív megoldásokkal állj elő nehéz helyzetekben, nehéz emberekkel, a munkádban, a pénzügyeid és a párkapcsolatod területén, biztosan gyökeresen meg fogja változtatni az életed. A megemelkedett tudatosságod, amit annak kapcsán fogsz megtapasztalni, hogy több Théta agyhullámot állítasz elő, elősegíti, hogy problémáidat máshogy lásd. Ennek eredményeként kreatív, a „dobozon kívüli” megoldásokkal fogsz előállni. Thétában töltött idő kiegyensúlyozza az agyad kálium–nátrium arányát. Miért is fontos ez? Mikor ez az arány elbillen, az idegsejtek nehezebben kommunikálnak, létrehozva egy un agyködöt, ami nehézzé teszi a tiszta gondolkodást, problémamegoldást, tanulást, figyelmed fókuszálást. A Théta visszaállítja ezt az egyensúlyt.
Integratív tapasztalások egy másik nagy előnye a Thétának. Integratív tapasztalások mindazok, ahol hirtelen másként, egy összetettebb, magasabb perspektívából látjuk magunkat, vagy másokat egy bizonyos élethelyzetben, és ez által egy teljesen új értelmet tudunk adni a helyzetnek. Egy olyat, ahol a megoldásra tudunk fókuszálni és nem pedig a problémára. Mikor integratív élményed van rájössz, hogy vannak olyan választási lehetőségeid, amiket eddig nem láttál, nem vettél észre. Olyan lehetőségeket látsz, amihez ezt megelőzően nem volt elég tudatos figyelmed, hogy észrevedd. Más szóval, több választási lehetőséged lesz, és ahogy azt az első részben elmondtam, mikor van választási lehetőséged, természetes módon…
…a számodra legmegfelelőbbet választod.
Sajnos a legtöbb ember nagyon kevés, de még inkább semennyi Théta agyhullámot sem hoz létre, kivéve az alvás álmodási periódusát. Nem meditálók általában Bétában vannak, és néha egy kis Deltát is létrehoznak. A Deltáról később mesélek, de leginkább bizonyos tudattalan, autonóm, azaz belső ingerek hatására létrejövő folyamatokkal társítják. Az átlagember csak nagyon kis mennyiségű Alfa és Théta hullámot hoz létre. Hosszú ideje meditálók, nagy mennyiségű Alfát hoznak létre, ami alkalmanként Thétába vált. Minél hosszabb ideje meditálnak, annál könnyebbé válik a Thétába való átmenet, azokban a helyzetekben, amikor ez szükséges. Alfa és Théta előállítási képesség az, ami miatt a meditálók tudatosabbak, boldogabbak, békésebbek, kevésbé stresszesek, éles elméjűbbek és jobb döntéshozók. A lassúbb agyhullámsémákhoz magasabb tudatossági szint társul. Azok, kiknek magasabb a tudatossági szintjük, automatikus válaszreakciók helyett, olyan választási, döntési helyzetet látnak, amit az alacsonyabb tudatossági szinten lévők észre sem vesznek, és könnyedén választják a feltáruló lehetőségek közül azt, ami a legjobban segíti céljaik elérését. Higgy nekem mikor azt mondom, a képesség, hogy létrehozd ezeket a lassúbb agyhullámsémákat, meg fogja változtatni az egész életedet, olyan módokon, amit el sem tudsz képzelni, amíg meg nem tapasztalod a saját fejedben. Magasabb szintű tudatosság nélkül, amit a meditáció hoz létre, a belső gondolkodási folyamataid, amik meghatározzák a teljes élet megtapasztalásodat, továbbra is autópilóta üzemmódban fognak működni. Ezek a folyamatok úgy alakultak ki, hogy autópilóta üzemmódban működjenek. Hogy miért, arról majd egy másik könyvben mesélek. És ez rendben is van így, ha az életed pont olyan, amilyennek szeretnéd. De azokon az életterületeken, ahol folyamatosan rossz érzéseket hozol létre magadban, úgy viselkedsz, hogy később megbánod, nem cselekszel mikor kellene, vonzódsz vagy vonzod azokat az embereket, helyzeteket, amik nem jók neked, öngátló jelentést társítasz helyzetekhez, amik veled történnek,…
…az automatikus (tudattalan) folyamataid
ÁRTALMASAK.
Ezeken a kevésbé tudatos életterületeiden, több tudatosság, mindent megváltoztat. Több tudatossággal tisztábban látod magad, ahogyan létrehozol olyan gondolatokat, érzéseket, érzeteket, amik nem segítik céljaid elérését. Mivel a tudatosságod választási lehetőséget teremt, azt választod, hogy nem szabotálod önmagad. Röviden a képesség, hogy több Alfa és Théta agyhullám sémát állítasz elő, drámaian megnöveli a hatékonyságodat és a választási lehetőségeid számát. Ez a tudatos figyelem képesé tesz arra, hogy megszabadulj rossz szokásoktól, függő viselkedésmechanizmusoktól, érzelmi problémáktól, még akkor is, ha ezt megelőzően minden terápia csődöt mondott nálad. A meditáció fejlődést hoz mindezeken a területeken, mert a meditáció tudatosabbá tesz, és a tudatos figyelem választási lehetőséget teremt. Kutatások kimutatták, hogy a meditáció eredményeként jobb döntéseket hozol, kreatívabb leszel, közelebb érzed magad más emberekhez, és az életed is céltudatosabban éled.
És még mindig vannak hasznos hatásai a Thétának.
Thétában:
- nagyon könnyen szabadulsz meg a stressztől
- az agy rengeteg relaxáló endorfint termel, ami csökkenti a stresszt
- a kortizon szinted is radikálisan csökken, ami a legfőbb stresszhormon és később részletesen megvizsgáljuk.
Van egy másik ok is, ami miatt a Théta hatékony stresszoldó. Mikor Théta agyhullámokat hozol létre, a paraszimpatikus idegrendszered (emlékszel, a „nyugalmi reakció” központja) felerősödik, és a szimpatikus idegrendszered (a „harcolj vagy menekülj” forrása) elcsendesül. A Thétában nyert tudatosság, szintén segít a múltbeli érzelmi traumák feloldásában. Kutatások kimutatták, hogy a Thétában ismételt felidézés által átélt érzelmi traumák, nagyrészt feloldódnak. Egy ilyen integratív élményt követően a tesztalanyok, úgy érzékelik a történéseket, mintha az valaki mással történt volna. Emlékeznek a traumára, de az érzelmi töltés teljes mértékben eltűnik.
Nekem is számos ilyen élményem volt a Holosync használata közben. Régóta meditáló barátaim, és Holosynket használó útitársaim is meséltek nekem hasonló jelenségekről. Mikor traumatizálódunk, természetes, hogy védekezünk a trauma ismétlődésének lehetőségével szemben. Olyan veszélyforrásnak látjuk a trauma lehetőségét, amit minden áron el kell kerüljünk. Ha valamilyen érzékszervi impulzus, gyakran tudattalanul emlékeztet minket a trauma keletkezésekor fennálló bármilyen körülményre, tudattalanul létrehozzuk azokat a félelmeket, szorongást, amit a trauma eredetekor hoztunk létre és tapasztaltunk meg. Ez akkor is megtörténik, ha a veszély ez alkalommal nem valós. Akik traumatizálódtak, minden esetben rosszul érzik magukat, ha bármi, bármilyen formában a veszélyre emlékezteti őket. Ez lehet hatalom, férfi, nő, elbukás lehetősége, figyelem központjába kerülés, kérdés amely arra irányul mit akarsz, nemleges válasz, mellőzés, szexista megnyilvánulás, kritika, vagy bármi más. Ezek a veszélyforrások ,bizonyosan valósak voltak mikor még kicsi voltál és nem volt hatalmad a világod felett. De ma már, gyakran nem számítanak annak, hiszen felnőttél, több személyes erővel és belső erőforrással rendelkezel. Ennek ellenére veszélynek érzékeled őket, mert a belső automatikus folyamataid félelmet, dühöt, zavarodottságot, szorongást, bűnösség érzését vagy bármi más önpusztító érzést teremtenek meg,…
…bármikor valami aktiválja azokat.
Sok évvel ezelőtt egy rendezvényen, ahogy sorban álltam a bárpultnál, a pultos megkérdezte, hogy akarok-e egy alkoholos italt. Én nem vettem észre, hiszen akkor még a tudatosságom a béka segge alatt volt, és azonnal rávágtam IGEN, annak ellenére, hogy már rég nem akartam alkoholt fogyasztani és évek munkája volt abban a folyamatban, hogy megváltoztassam az italozási szokásaimat. Hülyén hangzik tudom, hiszen felnőtt ember vagyok, és el kellene tudnom dönteni mit is csinálok, de a tudattalan automatikus viselkedés mechanizmusok bizony „nagyurak” az életünkben. Ma már a „züllött” életem emlékei olybá tűnnek, mintha valaki mással történtek volna. A tudatosság segít, hogy kikeveredj ezekből a régi traumákból, akár hogyan is alakultak ki az életedben. A tudatos figyelem döntéshelyzetet hoz létre, és abban a pillanatban, hogy tudod, van választási lehetőséged, azonnal azt a lehetőséget választod, ami közelebb visz ahhoz a célhoz, amit szeretnél elérni. A Théta szintén kapcsolódik eksztatikus, egybeolvadós, misztikus élményekhez. Egységben érzed magad mindennel és mindenkivel. Azok, akik átélték ezt, úgy írják le, mint életút változtató eseményt, ahol a tudatosságod kitágul spirituális értelemben.
Delta Hullám:
Irányítás, meggyőzés, teljesítés, EGYségérzet
Mind közül a leglassúbb a Delta agyhullám séma. A Delta hullám, 0,1 és 3,5 ciklus között változik másodpercenként. Általában az álomtalan alvást kapcsolják hozzá. Ennek ellenére lehetséges, hogy éber maradj ebben az agyhullámséma állapotban, egy nagyon mély transz típusú, nem fizikai állapotban. Delta hullámok előállítása meditációban, nagyon fejlett képességekre utal. Agyhullám séma és bio-feedback szakértő Dr. James Hards szerint, akik nagy mennyiségű éber delta agyhullám sémát tudnak előállítani, általában kiváló vezetői és meggyőzési képességekkel rendelkező, kimagaslóan teljesítő emberek. Dr Hards, szintén azonosítja a Delta agyhullámsémát azzal a jelenséggel, amit a keleti filozófiák „kundalini felébredésének” neveznek.
Néhány érdekes tény a Deltával kapcsolatban:
Bizonyos Delta agyhullámsémákban, az agy számos hasznos kémiai anyagot termel, többek között megemelkedett mennyiségű növekedési hormont. Növekedési hormonszintünk és annak előállított mennyisége csökken, öregedésünkkel párhuzamosan. Ennek következtében számos „öregedés tünetet” produkálunk. Csökkent izomtónus, megnövekedett testsúly, ellenálló képesség elvesztése, és számos az öregséghez kötött betegség. A deltában töltött idő, lelassítja az öregedést és fiatalon tart…
Csak nézz rám,
lassan 50 éves leszek és azt gondolom, egy tízest simán letagadhatok. Ha ez nem meggyőző, akkor nem tudom mi az.
Meséltem neked az előzőekben a Bétáról, Alfáról, Thétáról és Deltáról. Van még egy hullámkép, amiről a kutatók nagyon izgatottan nyilatkoznak, így én is örömmel mesélek róla.
Gamma Hullám
A gamma gyorsabb mint a Béta, 40 és 70 hullámciklust számolhatunk meg másodpercenként. A Béta magas tartományát szorongással és kényelmetlenség érzésével társítják. Ezért azt gondolhatnánk, hogy a Gamma valami kellemetlen. És ennek pont az ellenkezője igaz. A Gamma hullámokat fantasztikus állapotokkal azonosítják, úgy mint…
…együttérzés és szerető kedvesség.
Lenyűgöző történet a felfedezése. 2006-ban a Wallstreet Journal publikált egy cikket a prominens meditációkutató Dr. Richard Davidson tollából. A figyelem egységeknél említettem a nevét a 9. fejezetben legutóbb. Dr. Davidson, tibeti Buddhista szerzetesek agyhullámsémáit vizsgálta, akik a Dalai Lámával állnak kapcsolatban. A szerzetesek agyhullámai olyan agyi aktivitást mutattak, ami messze túlmutatott egy átlagos meditálóén. De a szerzetesek másban is kitűntek. Rendkívül nagy mennyiségű Gamma agyhullámot hoztak létre, mint később kiderült, a több mint 50.000 óra Tibeti Buddhista Meditáció eredményeként, ami az együttérzést és a szerető kedvességet hivatott felébreszteni bennük, minden élő iránt. Egyikük „ a segítségadás teljes készültségeként” jellemezte az érzést. Mostanában hallottam, hogy az egyikük Matthieu Ricard elhíresült, mint a világ legboldogabb embere.
Azt nem tudom, hogy Matthieu Ricard tényleg a világ legboldogabb embere, de az biztos, hogy a „csúcson” van, és az agyhullámai is ezt bizonyítják. Ezek a kutatások nagyon izgalmasak, és egy későbbi fejezetben többet mesélek Matthieu Ricardról és arról, hogy te hogyan tudsz mind az öt féle agyhullámsémában fürödni, azaz előállítani őket. Ahogy ezt teszed, szépen lassan a világ legboldogabb embereinek exkluzív listáján találod majd magad.
Ahogy azt előzőleg említettem, a Gamma hullám nagy szerepet játszik a kreativitásban. Tények igazolják, hogy mind az Alfa, mind a Théta, mind pedig a Gamma kiveszi részét abból a csodálatos agyi folyamatból, amit kreativitásnak nevezünk. Nagyon nehéz lenne kreatív ötleteket létrehozni, a lineáris gondolkodási módban, amit a Bétával társítanak. Kezdetben az agyat az Alfa hullámok felkészítik. Majd 30 milliszekundummal (három század másodperc) a kreatív pillanatot megelőzően az agy, ultragyors Gamma hullámokkal árasztja el önmagát. Ez a gamma kiugrás, egy Theta hullámon belül jön létre. A két hullámforma egybekel és így járja táncát, melynek eredménye a kreatív gondolat.
A képen látható 1 másodperces időintervallum, 6 Theta hullámcsúcsot mutat, ami egy 6 ciklus / másodperces Théta agyhullámsémát jelent. A Thétába beleágyazva láthatóak gamma hullámképek, 30-50 ciklus / másodperc, ami különösen fellelhető, minden egyes hullámkép lefele irányuló részében. Ez a hullámkép tipikusan 3 ezred másodperccel az előtt jön létre, hogy a kreatív gondolatunk megszületne.
Ez a jelenség mint később meglátod, igen fontos szerepet játszik a FLOW állapot kialakulásában. Az Alfában lét megterít a kreativitásnak, könnyebb hozzáférést eredményez a Thétához. Thétában aztán elkezdesz kapcsolatot teremteni, számos nem kapcsolódó gondolatkép és stimuláns információ között. Ahogy az agyad, ezen új módon történő kapcsolódást létrehozza, abban a kreatív pillanatban egy Gamma agyhullám átsöpör az agyadon. Pont ugyanez történik mikor egy integratív élményed van, ahol magadat vagy a problémádat, akár az egész életedet, egy teljesen új perspektívából látod.
A lényege az agyhullámsémáknak a következő:
Ha mindennapjaidban átéled a agyhullámsémák teljes tárházát, az agyad jobbá válik abban, hogyan hozza őket létre. Pont úgy, mint ahogy a zongora gyakorlása erősíti azon agyrészeid fejlődését, ami a zenei képességeket vezérli. Mikor szükséged van arra, hogy tanulj, emlékezz, kreatív légy, megnyugodj, fókuszálj, FLOW állapotba kerülj, több akaraterőt összpontosíts, vagy bármi is legyen az, könnyedén hozod létre az ezt támogató agyhullámsémát. Ez csak egy másik módja, ahogy leírom neked A Tudatos Figyelem Tudományát.
A következőkben megvizsgáljuk az agy azon képességét, ami mindezt lehetővé teszi:
NEUROPLASZTICITÁS
(idegi rugalmasság)
Az agyad azon képessége, hogy változzon ismételt stimuláns, tapasztalás, tanulás, mozdulat, mozgás és gondolat hatására.