A szakítás nehéz dolog

HUSZADIK FEJEZET

“A SZAKÍTÁS NEHÉZ DOLOG”

A káosz kíméletlen igazsága

Érzed magad néha túlterheltnek? Kaotikus néha az életed? Persze, hogy igen, persze, hogy az. Az enyém is. Mindenkié. Mindenki érzi így magát. Szerencsétlenség? Rossz tervezés, vagy az univerzum része? Vagy esetleg a túlterheltség érzése, az az érzés, hogy mindjárt szétrobbansz, játszhat pozitív szerepet is az életünkben? Pontosabban a te belső káoszod, valahogyan játszhat pozitív szerepet abban, hogy szuper-tudatossá válj?

Megsúgom: IGEN.

Hogy ezt a kérdést alaposan megvizsgáljuk, teszünk egy kis kitérőt, mielőtt visszatérünk a Holografikus szinkronhangokhoz. Vidám és érdekes kitérő lesz és segít megérteni mindent, amiről eddig írtam.

Nézzük meg az alapötletet, ami segít megérteni a Holografikus szinkronhangok hatását az agyra. Ez a „káosz és újraszerveződés” alapelve, ami annak a leírása, ahogy komplex rendszerek, beleértve az emberi agyat is fejlődnek és változnak. Ahogy látni fogod, a káosz elmélet számos jelenségre vonatkozik az univerzumban. Többek között arra, ahogyan csillagok és galaxisok keletkeznek, ahogy magok csíráznak, ahogy hal-méh-madár rajok viselkednek, ahogy sejtek osztódnak, ahogy vállalatok változnak és növekednek és még sok-sok jelenségre. Valójában ez az elmélet minden összetette rendszer működését leírja, beleértve TÉGED is. Magyarázatot ad arra, hogyan vagy képes alkalmazkodni változó körülményekhez és arra is, miért stresszeled magad, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogy szeretnéd. Ez az alapelv nem kevesebbet ír le, mint az univerzum legfőbb alkotóerejét. Mindegy, hogy azt Istennek nevezed, természeti törvényeknek, karmának vagy bármi másnak.

Ez így elég grandiózusnak hangzik, ugye?

Had segítsek egy történettel. Talán ismered a „Damaszkuszi út” történetét a Bibliából. Egy nagyszerű példája annak, ahogy a káosz teljes átalakuláshoz vezet. A bibliai elbeszélés szerint, úgy kétezer évvel ezelőtt egy Saul nevű ifjú, aki egy “római fejvadász” volt, gyűlölettől lihegve Jeruzsálemből Damaszkuszba tartott, hogy fogságba vesse a kivégzett Jézus követőit, akik hittek Jézus Krisztus feltámadásában. Minden másképpen történt, mint ahogy azt elképzelte. Az úton megjelent neki Jézus, s megkérdezte tőle: „Saul, Saul – miért üldözöl engem?” Saul összeomlott, tehetetlenné vált, megvakult egy hatalmas fénytől, s magába fordult, de segítői által eljutott Damaszkuszba. Ott három napig kábulatban feküdt, mikor megjelent egy Jézus követő, aki azt állította, hogy Isten küldte és Sault testvérének szólította. Saul látása azon nyomban visszatért és ott akkor úgy döntött, hogy Ő maga is Jézus követőévé válik. Ő lett a legbefolyásosabb és legkarizmatikusabb apostol, Szent Pál.

Valószínű, hogy mi magunk is, bár nem ilyen drámai események következtében, de biztosan megtapasztaltuk már, amikor egy probléma magától megoldódik, valami, amivel régóta harcolunk hirtelen a helyére kerül. Talán azt is, mikor a padlóra kerülünk drámaian megváltozik az, ahogy magunkra tekintünk. Nekem ilyen lehetett, mikor az a bizonyos ütés a padlóra küldött ott a teremgarázsba. Ilyenek még azok a pillanatok, amikor rácsodálkozunk a világra egy AH-HA vagy Heuréka érzés és felkiáltás következtében. Biztos ismered a történetet, amikor a király megkérte Archimédeszt, számolja ki mennyi arany van a koronájában, anélkül, hogy beolvasztaná. Nem tudta megoldani a feladatot és nagyon frusztrált lett. Egy napon, amikor fürdött észrevette a fürdővize megemelkedett, ahogy befeküdt a kádba. Hirtelen az jutott eszébe, hogy ki tudja számolni mennyi arany van a koronában annak segítségével, hogy mennyi vizet szorít ki. Ebben az AH-HA pillanatban feloldódva meztelenül futott végig az utcán és azt kiabálta…

…HEURÉKA, HEURÉKA…
…KITALÁLTAM, KITALÁLTAM…

Bárminek is nevezed ezt a jelenséget, legyen az hirtelen felismerés, kreatív hullám, agyvihar vagy csak „afenébe”, mégis az az érzésed, hogy valami, valahogyan újrarendeződik és valami új születik meg. Ezekben a pillanatokban az agyad megváltozik. Az agyhullámaid megváltoznak. Talán emlékszel még a Théta agyhullámra, ami átsöpör az agyadon egy kreatív pillanatban. A dendritek száma és alakja, a neuronok szinaptikus kapcsolatai, valójában az egész ideghálózat megváltozik, létrehozva egy új adattovábbítási séma rendszert és ezzel együtt egy új agyállapotot. Azt is mondhatjuk, hogy ezekben a pillanatokban a tudatosságod megemelkedik. Hétköznapibban fogalmazva ezt tanulásnak nevezzük. Amikor tanulsz, valami új születik benned. Mielőtt azt a valami újat megtanulod, minden érthetőnek tűnik. Gyakran viszont az új információ, állapot, szituáció, amit meg szeretnél tanulni, konfliktusban áll az eddigi álláspontoddal. A régi nézőpontod nem tudja értelmezni, magyarázni az új információt, helyzetet. Ekkor a dolgok elkezdenek érthetetlenné válni. Ez nem egy jó érzés. Zavarodottá, türelmetlenné, aggódóvá válhatsz. Ez egy olyan „harcolj vagy menekülj” pillanat, néha kicsi, néha nagy. Ezt követően, a megértés pillanatában, amikor a belső változás, újraszerveződés vagy bárhogy is nevezed megtörténik, a dolgok újra érthetővé válnak. De ez már egy teljesen új, soha el nem képzelt megértés.

Mi okozza ezt a hirtelen tudás vagy tudatosságbeli változást? Miért van az, hogy bizonyos ingerek semmilyen hatással nincsenek ránk, mások viszont mindent megváltoztatnak? Miért befolyásol azonos inger másokat, másként?

Íme egy másik példa: Három különböző ember elhalad egy piros neonreklám mellett. Az első, szeme sarkában látja a piros fényt. Továbbhalad és szinte semmi sem történik vele azon kívül, hogy észlelte a fényt. A második egy asztrofizikus, aki egy univerzum méretű és korú problémát tanulmányoz. A vörös fény eszébe juttatja a „vöröseltolódás” jelenségét. Hirtelen rádöbben, hogy az univerzum növekedése meghatározható azáltal, hogy megmérjük a fény frekvenciájának változását, mivel a távoli galaxisok színképe a vörös felé tolódik. Ekkor hirtelen beugrik neki a megoldás egy megoldhatatlannak tűnő problémára. A harmadikat, a piros fény szerelmére emlékezteti és annak piros ruhájára, aki nemrég hagyta el és hirtelen depressziós lesz.

Miért van, hogy azonos stimuláns valakinél egy magasabb szintű és összetettségű gondolkodáshoz vezet, míg másnál káoszba és pusztulásba? Miért kell az agynak külső stimuláns új ötletekhez és AH-HA pillanatokhoz? Ami még sokkal fontosabb a mi szemszögünkből, a tudatosság szemszögéből az, hogyan tudjuk-e ezeket a pillanatokat szándékosan előidézni?

Azt feltételezem, az elméleti kémikust Ilya Prigogine-t nem az a kérdés foglalkoztatta mint minket, amikor felfedezte azt, ami végül megadta nekünk a választ. Szintén ennek a felfedezésnek köszönhető, hogy 1977-ben kémiai Nobel díjat kapott. Prigogine a termodinamikát tanulmányozta, egy olyan területet, ami biztosan nem jut eszünkbe, ha személyes fejlődésről vagy tudatosság növekedéséről elmélkedünk. De mint ahogy látni fogod, nagyon intim kapcsolat van a termodinamika és az életed között. Kérlek ne bátortalanítson el a termodinamika szó. Könnyű lesz és nagyon is érthető a magyarázat.

A termodinamika, a mechanikus energia vagy munka és a hő kapcsolatát tanulmányozza. Tudósok az ipari forradalom kezdetekor, a gőzgép felfedezését követően kezdték el tanulmányozni. Azt találták, hogy a munka és a hő konvertibilisek. Ha kaptál valaha „barackot” a fejedre vagy erősen megdörzsölted a bőröd, azt tapasztaltad, hogy a munka hővé alakítható. Valójában a kémiai, mechanikus, hő és elektromos energia, mind-mind konvertibilisek egymással. Nyugi! Ez még nem a jó rész, az most következik. És azt gondolom megérte várni!

Tudósok észrevettek valami jelentőset: amikor az energia egyik formája másik formává alakul át, a folyamat sosem eredményez annyi energiát, mint amennyit rá kell fordítani. Most gondolom csalódott vagy. De igaz, ami igaz, bármikor munkát végzel valamennyi energia elvész a folyamatban. A gőzgépben például szénből forró víz lesz. A táguló gőz megmozgatja a turbinát, ami megforgatja a jármű kerekét. A szén energiájának egy része azonban nem alakul át munkává. Hanem hővé, fénnyé és súrlódássá alakul.

Minden energia átadásnál, valamennyi energia elvész.

Gondolom ez eddig nem valami izgalmas. Arról viszont biztosíthatlak, hogy ennek a kicsi részletnek nagyon sok köze van az életed problémáihoz és a megemelkedett tudatosságodhoz, amivel megoldhatod azokat. Úgyhogy figyelj kérlek!

Tudósok még valamit észrevettek. Egy gép, mikor energiát munkává alakít át, fokozottan rendezetlenné válik. A súrlódástól a gép alkatrészei elhasználódnak, a csavarok meglazulnak, elkezd kattogni. Hacsak energiát, munkát nem adnak a rendszerhez szerviz vagy új alkatrészek formájában, a gép szépen lassan darabjaira hullik. Pont úgy, mint az én régi autóm. A negyedik fejezetben számos dolgot felsoroltam, ami felett nincs irányításunk. Egyike volt ezeknek, hogy az univerzumban semmi sem állandó, egyszer csak véget ér vagy részeire esik. A fent leírt folyamat megmagyarázza, hogyan, miért történik ez és miért nincs menekvés előle. Minden gép, minden rendszer, hacsak nem kap energiát, idővel elhasználódik, darabjaira hullik, legyen az a kocsid, a mobiltelefonod, a kenyérpirítód, a céged, vagy te magad. Hacsak nem fordítasz rá energiát, a káosz átveszi az uralmat.

Ez a gondolat a Termodinamika Második Törvénye. Minden energiacserére vonatkozik. Sajnálom, hogy én vagyok a rossz hír hozója, de ez az oka annak, hogy az univerzumuk visszafordíthatatlanul halad a pusztulás és rendezetlenség felé. Ez a természeti törvény a növekvő entrópia törvényeként ismert. Az entrópia, a rendszerben lévő rendezetlenség vagy káosz mennyisége. Minél rendezettebb valami, annál kevesebb benne az entrópia. Jó ha tudod, a megnövekedett tudatosság egy komplexebb rendezettebb és kevésbé véletlen rendszert feltételez. A csúf igazság az, hogy az univerzum összességére vonatkozó entrópia, azaz káosz mennyisége visszafordíthatatlanul növekszik. E felől nincs kétség! Ez az univerzum egyik alaptörvénye.

Ám íme egy érdekes kérdés!

Hogyan jöhet létre egy olyan univerzumban, ami a növekvő rendezetlenség felé halad, valami olyan összetett, mint az ÉLET, a bioszféra és a TE csodás agyad?

És mi a helyzet a naprendszerekkel és a galaxisokkal?

Miért válnak bizonyos dolgok mégis rendezettebbé?

Ez bizony a Millió Dolláros kérdés!

A válasz meg fog lepni!

Lapozz tovább és elmesélem…